Login

ŠPANĚLSKO, Estartit

Illes Medes představují ve Středomoří ojedinělou a báječnou lokalitu pro všechny obdivovatele podmořského života a pod i nad - vodní fotografy. Přes 30 let přísného zákazu rybolovu a harpunování v širokém okolí tohoto divokého souostroví vrátilo biotop tam, kde byl před devastací přírody člověkem. Jedině zde můžete vidět ryby, které se nebojí a zvědavě pózují před kamerou, můžete je vidět v neskutečných hejnech: pražmy, sardinky, kranasy, očnatce, barakudy, makrely, tuňáky i jednotlivé murény, kanice, siby, měsíčníky. Je zde pravý červený korál a doslova lesy purpurových gorgonií, které mění spojitě barvu do ostře žluté. Čisté moře, členitý terén, atraktivní a bezpečné vápencové tunely pro kavernové potápění a výborné mapy zaručují bezpečnost potápěčů a pro pohodlí zde slouží solidní lodě s výtahy na palubu, úschovna a transport potápěčské výstroje, kde je 15 litrů standardem, nitrox na vyžádání. Vše doplňuje příjemné teplé klima a španělský kolorit s bezvadným jídlem a vínem.

Potápěčský program: potápění dle volby, rezervace i pobřeží, max. 4x denně, v rámci ponoru jsou k dispozici potápěčské láhve a olova.

Nepotápěčský program: několik km písečných pláží, výlety lodí i po souši přes útesy, do městské památkové rezervace Girona, do Montgrí, do muzea Salvatora Dalího, do Barcelony (Gaudí, oceánarium, Santa Maria Kryštofa Kolumba), romantické pobřeží.

Klima: teplota vody 18 – 21 °C, pláž 22 °C, vzduch  26/18 den/noc, viditelnost 15 – 25 m.

Stravování individuální, apartmánové kuchyně, nespočet restaurací a rychoobčerstvení, vinotéka za rohem.

Doprava letecky do Barcelony kde je možné si na letišti zapůjčit auto pro skupinky dle dohody nebo vlastním autem.

Cena ubytování 5.700 Kč (7 nocí v hotelu apartmánového typu 200 m od pláže). Cena nezahrnuje pobytovou taxu 7 €/za osobu starší 16ti let, a pokud si budete přát klimatizaci (všechny apartmány je mají) dostanete ovladač za cenu 20 €/týden.
Cena balíčků ponorů:
1
41,50 €
2
82,00 €
3
118,50 €
4
158,00 €
5
193,50 €
6
230,00 €
7
267,50 €
8
304,00 €
9
333,00 €
10
360,00 €
1 ponor nad 10
36,00 €
V ceně ponorů je zahrnuto: 15 l a nebo 12 l láhev s dvojitým ventilem, olova, úschova a doprava vlastního materiálu, doprava lodí s výtahem na lokalitu. Ponory se platí na místě v EUR.

                               
Romantické letovisko Estartit ležící asi 120 km SV od Barcelony a 60 km od francouzské hranice je pro potápěče především výchozím místem k nádherné podmořské rezervaci Illes Medes.

Skupina malých ostrovů je od pobřeží vzdálena asi 10-15 min jízdy člunem. Již v roce 1983 zde byl omezen rybolov a jiné lidské činnosti a od roku 1990 je fauna i flóra zdejší oblasti zákonem přísně chráněna a ve vnitřní přísně chráněné oblasti je omezen i počet potápěčů za den. Díky dodržování těchto pravidel zde došlo k obnově původní fauny a flóry i k migraci nových druhů, navíc ryby zde nejsou vůbec plaché a potápěči se tak dostanou do jejich bezprostřední blízkosti. Je to místo ve Středozemním moři, kde je nejvíce ryb a korálů. Výborná viditelnost navíc umožňuje skvělé záběry pro podvodní fotografování.

Illes Medes jsou vápencového původu a eroze zde vytvořila nádherné krasové útvary a rozsáhlé, ale bezpečné a příjemné jeskynní labyrinty chodeb a komínů různorodých tvarů a délek. Mimo rezervaci oblast nabízí i řadu potápěčských lokalit u pobřeží s kolmými stěnami a podvodními útesy. Členité pobřeží a rezervace Illes Medes poskytuje velké množství nádherných lokalit pro zkušené potápěče i pro začátečníky. Pod vodou lze obdivovat především velké kanice, chobotnice a murény. Někdy je možné spatřit i rejnoky nebo měsíčníky. Za zmínku stojí i bohaté kolonie různobarevných gorgónií a červených korálů (Corallum rubrum).

Podle pravidel potápění na Illes Medes musí každý potápěč:
- mít kvalifikaci minimálně P**/Advanced Scuba Diver/AOWD, jinak musí mít divemastera
- kluboví potápěči budou mít doprovod divemastera / instruktora z Orcy
- předložit na místě doklad o kvalifikaci a denník ponorů
- podepsat prohlášení o zdravotním stavu
- mít potápěčské pojištění

Podmořská rezervace Illes Medes u Estartitu není příliš známá mezi českými potápěči, přestože zde první byli už v roce 1986. Tenkrát to ale nebylo nic moc, běžné Středomoří, i když velice fotogenické ostrovy. Pak ale nastala přísná ochrana tohoto nevelkého území na 5 km2, a za pár desítek let zde byl bohatý podmořský biotop. Kromě totální ochrany, vyloučení rybářů a harpunářů, omezení počtu potápěčů přispěla k rozvoji i výlučnost členitých ostrovů na jinak bezostrovním španělském pobřeží. Navíc měkké vápencové horniny podléhají snadno krasovému procesu i abrazní činnosti moře a proto je podmořská krajina velice členitá, s množstvím puklin, kaveren, jeskyní i tunelů, což je atraktivní jak pro živočichy, tak i pro potápěče, zvláště pak fotografy.Na druhou stranu je tento členitý terén náročný na orientaci, i když nejde o kilometry. A když se k tomu někde přidají proudy, velice mírné, tak je zakufrování běžnou záležitostí. Potápěčské báze s tím počítají a když ve smluvenou dobu (hodinový ponor) nejsou všichni potápěči u lodi nebo na ní, tak vyráží gumák do spleti ostrůvků a útesů. Zbloudilému potápěči připadají ze žabí perspektivy všechny skály stejné a povědomé, jen loď najednou nikde! Ale za chvíli je gumák odváží za pivo na mateřskou loď :-). Je nutné mít mapu dna s hloubkami v kapse nebo v hlavě, kompasem kontrolovat kurz a časem odhadovat proplavanou vzdálenost. Stačí respektovat bezvadné brífinky. Ale stačí plavat v jiné hloubce, přehlédnout vchod do tunelu a rázem je člověk bůh ví kde. A jeden méně zkušený potápěč v mojí skupině po ponoru prohlásil: Vůbec nevím, kudy jsem celou dobu vlastně plaval, ale hlavně, že jsem zpátky na lodi! A s výtahem!

Přesná poloha místa ubytování

Přesná poloha místa ubytováníKliknutím na obrázek nebo na odkaz se Vám zobrazí přesná poloha místa v mapách prohlížeče.
https://mapy.cz/zakladni?vlastni-body&x=3.1951545&y=42.0497371&z=18&ut=Dolores&ut=Rancho&uc=9YG.EwpMxx9H2j8wmKps&ud=Via%20della%20Bonalaccia&ud=Carrer%20Cala%20Pedrosa

Filmová prezentace

Informační přihláška pobytu na ŠPANĚLSKO, Estartit

*
*
*
*
*
Souhlasím s využitím osobních údajů pro účely marketingu:

Z ORKY

POTÁPĚNÍ S PŘÍSTROJEM NA ZKOUŠKU

obrázek
Každé úterý od 20:00 do 21:30 v období září - červen v plaveckém bazénu Výstaviště Praha, a.s., Výstaviště 67
170 00 Praha, Bubeneč

Dárkové poukazy

KURZY POTÁPĚNÍ

Potápěčský kurz pro začátečníky

obrázek
Potápěčské kurzy pro začátečníky jsou každé úterý od 17 hod. v učebně ORCA a na bazénu Výstaviště.
 https://www.facebook.com/orcadivingpotapeni?v=app_2344061033
Kurzy potápění, škola potápění
Košík
Fotogalerie z našich akcí - PODÍVEJTE SE ZDE.....
 https://www.facebook.com/orcadivingpotapeni?v=app_2344061033
 https://www.facebook.com/orcadivingpotapeni?v=app_2344061033

Created by © 2009 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign

Doporučujeme - Deepndown potápění | Dux potápěčská výstroj | Adrex - extrémní sporty | www.pagerank.cz | Cestovní potápěčská kancelář | Divestar | Fotokurzy | CAVEX CLUB |

Kitesport | ALBION- bazény a zastřešení | Benefit Plus | Česká speleologická společnost | Speleoaquanaut ZO 1-10

SEO Rozcestník